49 - آیت الله اراكى

آیت الله العظمى حاج شیخ محمد على اراكى یكى دیگر از اختران فروزان این سلسله نورانى است. كه در سال (1312 ه.ق) (1273ه.ش) درخانواده‏اى كوچك و مذهبى، در شهر اراك دیده به جهان گشود.

این مرجع بزرگ شیعه، نزدیك به 35 سال تدریس مداوم داشت بعد از وفات مرحوم آیة الله سید محمد تقى خوانسارى در سال (1371ه.ق) به درخواست بسیارى از فضلا و شاگردان آیة الله خوانسارى بركرسى استادى تكیه زد و به تدریس خارج فقه واصول پرداخت در طول‏این مدت علاوه بر مباحث مفصل فقهى، سه دوره كامل علم اصول را تدریس كرد.

بزرگان بسیارى ازمحضر آن مرجع بزرگ خوشه چینى كرده و مراحل عالى علم و عمل را پیموده‏اند. شهید سعید، شیخ مهدى شاه آبادى، آیة الله شیخ محمد تقى ستوده، آیة الله استادى آیت الله شیخ على پناه اشتهاردى،از آن جمله‏اند.

دوران مرجعیت آیت الله اراكى همزمان با سالهاى حیات آیات عظام: امام خمینى، آیت الله العظمى گلپایگانى و آیت الله العظمى مرعشى نجفى بود اما اوج مرجعیت ایشان، پس از رحلت‏حضرت امام خمینى بود، كه بسیارى از مقلدان امام راحل به ایشان رجوع كردند آیة الله اراكى از جمله كسانى بود كه در برهه‏اى از زمان به عنوان مرجع وحید عالم تشیع مطرح بود.

این عارف فرزانه علاوه بر تحقیق و تدریس، تالیفات زیادى نیز از خود به جاى گذاشتند كه حاشیه بر عروة الوثقى، حاشیه بر درر الاصول مرحوم شیخ عبد الكریم حائرى و تقریرات دروس فقه مرحوم حاج شیخ و مرحوم سید محمد تقى خوانسارى، از آن جمله‏اند.

آیة الله العظمى اراكى پس از یك قرن عمر با بركت و وارستگى كالبد تن را شكست و به سوى فضاى بیكران الهى پركشید.

صفحات سایت: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ ... ]
نظام تمدن نوین اسلامی