1-مقام و منزلت والای فاطمه (س)
درباره‌ی فاطمه‌ی زهرا سلام‌اللَّه‌علیها، هرچه بگوییم، کم گفته‌ایم و حقیقتاً نمی‌دانیم که چه باید بگوییم و چه باید بیندیشیم. به قدری ابعاد وجود این انسیّه‌ی حوراء، این روح مجرّد و این خلاصه‌ی نبوّت و ولایت برای ما پهناور و بی‌پایان و درک ناشدنی است که حقیقتاً متحیّر می‌مانیم. می‌دانید که همزمانی و هم‌عصری از عواملی است که مانع از شناختِ درستِ شخصیتها می‌شود. ستارگان درخشان عالم بشریّت غالباً در زمان حیاتشان به‌وسیله‌ی هم‌عصرانشان شناخته نشده‌اند؛ مگر عدّه‌ی کمی از برجستگان که انبیاء و اولیاء باشند؛ آن هم به‌وسیله‌ی عدّه‌ی معدودی. امّا فاطمه‌ی زهرا سلام‌اللَّه‌علیها چنانند که در زمان خودشان، نه فقط پدر و همسر و فرزندان و شیعیان خاصّشان، بلکه حتّی کسانی که شاید رابطه‌ی صمیمانه و گرمی هم با ایشان نداشتند، زبان به مدح آن بزرگوار گشودند(1).
ویژگی های اخلاقی حضرت فاطمه


ادامه مطلب را کلیک کنید


اگر به کتابهایی که درباره‌ی فاطمه‌ی زهرا سلام‌اللَّه‌علیها به‌وسیله‌ی محدّثین اهل سنّت نوشته شده است، نگاه کنید، روایات بسیاری را می‌بینید که از زبان پیغمبر صلّی‌اللَّه‌علیه‌وآله‌وسلّم در ستایش صدّیقه‌ی طاهره علیهاسلام صادر شده است و یا رفتار پیغمبر با آن بزرگوار را نقل می‌کنند. بسیاری از این روایات، از زبان کسانی است که از آن قبیل بوده‌اند؛ مثل بعضی از زوجات پیغمبر و دیگران. این حدیث معروف از عایشه است که گفت: «واللَّه ما رأیت فی سمته و هدیه اشبه برسول‌اللَّه صلّی‌اللَّه‌علیه‌وآله‌وسلّم من فاطمة»؛ هیچ کس را از لحاظ هیأت، چهره، سیما، درخشندگی و حرکات و رفتار، شبیه‌تر از فاطمه به پیغمبر اکرم ندیدم. «و کان اذا دخلت الیه، اذا دخلت علی رسول‌اللَّه قامت قام الیها»؛ وقتی که فاطمه‌ی زهرا بر پیغمبر وارد می‌شد، آن حضرت برمی‌خاست و مشتاقانه به سمت او می‌رفت. این معنای تعبیرِ «قام الیها» است. این‌طور نبود که وقتی فاطمه‌ی زهرا سلام‌اللَّه‌علیها وارد اتاق می‌شود، پیغمبر جلو پای او فقط بلند شود. قام‌الیها؛ برمی‌خاست و به سمت او می‌رفت. در بعضی از این نقلها، باز از همین راوی این‌گونه آمده است: «و کان یقبلها و یجلسها مجلسه»(2)؛ فاطمه زهرا سلام‌اللَّه‌علیها را می‌بوسید، دست او را می‌گرفت و می‌آورد در جای خودش می‌نشاند. این مقام فاطمه‌ی زهراست. انسان درباره‌ی این دختر چه بگوید؟ درباره‌ی این موجود باعظمت چه بگوید(3).

2-ویژگی های اخلاقی فاطمه (س)
1-2- صبر و استقامت حضرت فاطمه
دخترى كه در كوره گداخته مبارزات سخت پیغمبر در مكه متولّد شد و در شعب ابى‌طالب یار و غمگسار پدر بود. دخترى حدوداً هفت، هشت ساله یا دو، سه ساله - بنابر اختلاف روایات، كمتر و بیشتر - در شرایطى كه خدیجه و ابوطالب از دنیا رفتند، آن شرایط دشوار را تحمّل كرد. پیغمبر تنهاست، بى‌غمگسار است، همه به او پناه مى‌آورند؛ ولى كیست كه غبار غم را از چهره خودِ او بزداید؟ یك‌وقت خدیجه بود، كه حالا نیست. ابوطالب بود، كه حالا نیست. در چنین شرایط دشوارى، در عین آن گرسنگیها و تشنگیها و سرما و گرماى دوران سه‌ساله شعب ابى‌طالب كه از دورانهاى سخت زندگى پیغمبر است و آن حضرت در درّه‌اى با همه مسلمانان معدود، در حال تبعید اجبارى زندگى مى‌كردند؛ این دختر مثل یك فرشته نجات براى پیغمبر؛ مثل مادرى براى پدر خود؛ مثل پرستار بزرگى براى آن انسان بزرگ، مشكلات را تحمّل‌كرد. غمگسار پیغمبر شد، بارها را بردوش گرفت، عبادت خدا را كرد، ایمان خود را تقویت كرد، خودسازى كرد و راه معرفت و نور الهى را به قلب خود بازكرد. اینهاست آن ویژگیهایى كه آدمى را به كمال مى‌رساند. بعد هم در دوران پس از هجرت، در آغاز سنین تكلیف، وقتى فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها، با على‌بن ابى‌طالب علیه‌الصّلاةوالسّلام، ازدواج مى‌كند، آن مهریه و آن جهیزیه اوست؛ كه همه شاید مى‌دانید كه با چه سادگى و وضع فقیرانه‌اى، دختر اوّل شخص دنیاى اسلام، ازدواج خود را برگزار مى‌كند(4).
2-2- حضرت فاطمه در همسر داری و تربیت فرزند
زندگى فاطمه زهراسلام اللَّه علیها از همه ابعاد، زندگى‌اى همراه با كار و تلاش و تكامل و تعالى روحى یك انسان است. شوهر جوان او دائماً در جبهه و میدانهاى جنگ است؛ اما در عین مشكلات محیط و زندگى، فاطمه زهرا سلام‌اللَّه علیها، مثل كانونى براى مراجعات مردم و مسلمانان است. او دخترِ كارگشاى پیغمبر است و در این شرایط، زندگى را با كمال سرافرازى به پیش مى‌برد: فرزندانى تربیت مى‌كند مثل حسن و حسین و زینب؛ شوهرى را نگهدارى مى‌كند مثل على و رضایت پدرى را جلب مى‌كند مثل پیغمبر! راه فتوحات و غنایم كه باز مى‌شود، دختر پیغمبر ذرّه‌اى از لذّتهاى دنیا و تشریفات و تجمّلات و چیزهایى را كه دل دختران جوان و زنها متوجّه آنهاست، به خود راه نمى‌دهد، امیرالمؤمنین درباره فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها فرمود: «ما اغضبنى و لا خرج من امرى.» یك‌بار این زن در طول دوران زناشویى، مرا به خشم نیاورد و یك‌بار از دستور من سرپیچى نكرد. فاطمه زهرا سلام اللَّه علیها با آن عظمت و جلالت، در محیط خانه، یك همسر و یك زن است؛ آن‌گونه كه اسلام مى‌گوید(5).


3-2-ایثار حضرت زهرا(س)
ما باید این راه را برویم. ما هم باید گذشت کنیم، ایثار کنیم، اطاعت خدا کنیم، عبادت کنیم. مگر نمی‌گوییم که «حتّی تورّم قدماها»(6) این‌قدر در محراب عبادت خدا ایستاد! [حضرت زهرا(س)]ما هم باید در محراب عبادت بایستیم. ما هم باید ذکر خدا بگوییم. ما هم باید محبت الهی را در دلمان روزبه‌روز زیاد کنیم. مگر نمی‌گوییم که با حال ناتوانی به مسجد رفت، تا حقی را احقاق کند؟ ما هم باید در همه‌ی حالات تلاش کنیم، تا حق را احقاق کنیم. ما هم باید از کسی نترسیم. مگر نمی‌گوییم که یک‌تنه در مقابل جامعه‌ی بزرگ زمان خود ایستاد؟ ما هم باید همچنان که همسر بزرگوارش فرمود «لا تستوحشوا فی طریق الهدی لقلّة اهله»،(7) از کم بودن تعدادمان در مقابل دنیای ظلم و استکبار نترسیم و تلاش کنیم. مگر نمی‌گوییم که آن بزرگوار کاری کرد که سوره‌ی دهر درباره‌ی او و شوهر و فرزندانش نازل شد؟ ایثار نسبت به فقرا و کمک به محرومان، به قیمت گرسنگی کشیدن خود؛ «و یؤثرون علی انفسهم ولو کان بهم خصاصه».(8) ما هم باید همین کارها را بکنیم(9).

3-حضرت فاطمه الگویی اخلاقی هر شیعه
این نمی‌شود که ما دم از محبت فاطمه‌ی زهرا(سلام‌اللَّه‌علیها) بزنیم، در حالی که آن بزرگوار برای خاطر گرسنگان، نان را از گلوی خود و عزیزانش - مثل حسن و حسین(علیهماالسّلام) و پدر بزرگوارشان(علیه‌السّلام) - برید و به آن فقیر داد؛ نه یک روز، نه دو روز؛ سه روز!(10) ما می‌گوییم پیرو چنین کسی هستیم؛ ولی ما نه فقط نان را از گلوی خود نمی‌بُریم که به فقرا بدهیم، اگر بتوانیم، نان را از گلوی فقرا هم می‌بُریم!
این روایاتی که در «کافی» شریف و بعضی از کتب دیگر در باب علامات شیعه هست، ناظر به همین است؛ یعنی شیعه بایستی آن‌طوری عمل کند. ما باید زندگی آنها را در زندگی خود - ولو به صورت ضعیف - نمایش بدهیم(11).


1-بیانات امام خامنه ی دام ظله العالی در دیدار جمعی از مداحان ۱۳۷۳/۰۹/۰۳.
2-سنن ابی داود ، ابوداوود ج ۲ ص ۵۲۲ ؛ سنن ترمذی ، ترمذی ج ۵ ص ۳۶۱ ؛ الادب المفرد ، بخاری ص ۲۰۲ ؛ الصحیح ابن حبان ، ابن حبان ج ۱۵ ص ۴۰۳ ؛ :« مارایت أحداكان أشبه سمتا و هدیاو دلا، و قال الحسن : حدیثا و كلاما،و لم یذكرالحسن السمت و الهدی والدل ،برسول الله صلی الله علیه وسلم من فاطمه كرم الله وجهها : كانت اذا دخلت علیه قام الیها فأخذ بیدها و قبلهاوأجلسهافی مجلسه ،وكان إذ دخل علیهاقامت إلیه فأخذت بیده فقباته وأجلسته فی مجلسها.» ترجمه: عایشه نقل كرده است: من كسی را شبیه تر از فاطمه (س) در هیأت و وقار و سیرت به رسول خدا (ص) ندیدم و حسن بن علی گفت در گفتار و كلام و حسن بن علی هیات و وقار و سیرت را ذكر نكرده است و چون بر پیامبر وارد می شد بلند می شد و به سمت او می رفت و دست او را می گرفت و می بوسید و بر جاى خودش می نشانید، و چون پیامبر بر او وارد می شد از جای خود بلند می شد و به سمت او می رفت و دست او را می گرفت و می بوسید و بر جاى خودش می نشانید.
3-بیانات امام خامنه ی دام ظله العالی در دیدار جمعی از مداحان ۱۳۷۳/۰۹/۰۳.
4-بیانات امام خامنه ی دام ظله العالی در تاریخ ۱۳۷۱/۰۹/۲۵.
5-همان.
6-مناقب آل أبی طالب علیهم‏السلام ، ابن شهر آشوب مازندرانی ج ۳ ص ۳۴۱ ؛ بحارالانوار،علامه مجلسی ج ۴۳ ص ۸۴ ؛ «ما كان فی هذه الامه اعبد من فاطمه كانت تقوم حتی تورم قدماها ...».ترجمه:حسن بصری گوید: در بین این مردم كسی عابدتر از فاطمه نیست آنقدر در نماز می‌ایستاد كه قدم‌هایش ورم می‌كرد.
7- نهج البلاغه ،خطبه ۲۰۱ : از سخنان آن حضرت است در پایدارى در راه حق؛« أَیُّهَا النَّاسُ لَا تَسْتَوْحِشُوا فِی طَرِیقِ الْهُدَى لِقِلَّةِ أَهْلِهِ فَإِنَّ النَّاسَ قَدِ اجْتَمَعُوا عَلَى مَائِدَةٍ شِبَعُهَا قَصِیرٌ وَ جُوعُهَا طَوِیلٌ أَیُّهَا النَّاسُ إِنَّمَا یَجْمَعُ النَّاسَ الرِّضَا وَ السُّخْطُ وَ إِنَّمَا عَقَرَ نَاقَةَ ثَمُودَ رَجُلٌ وَاحِدٌ فَعَمَّهُمُ اللَّهُ بِالْعَذَابِ لَمَّا عَمُّوهُ بِالرِّضَا فَقَالَ سُبْحَانَهُ فَعَقَرُوها فَأَصْبَحُوا نادِمِینَ فَمَا كَانَ إِلَّا أَنْ خَارَتْ أَرْضُهُمْ بِالْخَسْفَةِ خُوَارَ السِّكَّةِ الْمُحْمَاةِ فِی الْأَرْضِ الْخَوَّارَةِ أَیُّهَا النَّاسُ مَنْ سَلَكَ الطَّرِیقَ الْوَاضِحَ وَرَدَ الْمَاءَ وَ مَنْ خَالَفَ وَقَعَ فِی التِّیهِ».ترجمه: اى مردم، در راه هدایت از كمى اهل آن وحشت نكنید، كه مردم بر سر سفره‏اى گرد آمده‏اند كه زمان سیرى آن اندك، و مدّت گرسنگى آن طولانى است. اى مردم، جز این نیست كه خشنودى و خشم است كه مردم را بر محورى جمع مى‏كند. غیر این نبود كه ناقه ثمود را یك نفر پى كرد، امّا عذاب خداوند همه را گرفت چون همگان به آن برنامه رضایت دادند، خداوند سبحان فرمود: «همه آن را پى كردند، پس همه پشیمان شدند». آن گاه سرزمین آنان بر اثر فرو رفتن صدا كرد مانند صداى فرورفتن آهن داغ در زمین نرم و هموار. اى مردم، هر كه راه راست و روشن را به پیماید به آب رسد، و هر كه بیراهه رود در بیابان به سرگردانى افتد.
8- سوره مبارکه الحشر آیه ۹.
9-بیانات امام خامنه ی دام ظله العالی در دیدار جمعی از مداحان۱۳۷۰/۱۰/۰۵.
10-تفسیر، فرات بن ابراهیم كوفى‏ ص ۵۲۸ ؛بحار الانوار،علامه مجلسی ج۳۵ ص۲۵۳؛
11-بیانات امام خامنه ی دام ظله العالی در دیدار جمعی از مداحان۱۳۷۰/۱۰/۰۵.

برچسب ها : ویژگی های اخلاقی حضرت فاطمه سلام الله از منظر امام خامنه ی , ویژگی های اخلاقی حضرت فاطمه سلام الله , ویژگی های اخلاقی حضرت فاطمه , اخلاق فاطمی , حضرت فاطمه سلام الله , ویژگی های اخلاقی از منظر امام خامنه ی , حضرت فاطمه سلام الله از منظر امام خامنه ی ,


نظام تمدن نوین اسلامی