مستند مرزهای شیشه ای با هدف تبیین واقعیات موجود در فضای مجازی با رویکردی مستند- تحلیلی از ۲۲ تیرماه سالجاری در شبکه خبر سیما در حال پخش است. بررسی سیر تاریخی جنگ نرم در اعصار گوناگون، خطرات ناشی از هجوم نرم در فضای مجازی، وظایف خانواده، دانشگاه و حوزه های علمیه در رویارویی نرم در فضای مجازی، ردپای صهیونیزم در فضای مجازی، هزینه‌های اجتماعی جنگ نرم، جوانان و جنگ نرم، باورهای دینی و جنگ سایبری و دیگر موضوعات مرتبط در این برنامه مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

http://dlnew.ir/pic(asr-entezar.ir)/18_895.jpg

امروزه برای فتح کشورها، دیگر نیازی به بمباران و لشکر کشی و حمله به مراکز حیاتی نیست، یک مودم و یک PC کافیست!

این جمله ای است که امروزه بسیاری از سیاستمداران و تئوریسین های غربی بر آن تأکید دارند و جنگ سایبری در ادامه پروژه های جنگ نرم کشورهای استعاری در بسیاری از کشورها که استقلالشان منافع آنها را به خطر انداخته، با جدیت در حال پیگیری است و دشمنان به دلیل ویژگی خاص این نوع جنگ، جمعیت هدف جوان، شکاف نسلی و متأسفانه عدم اطلاع بسیاری از مسئولان در کشورها از جمله کشورمان از فضای مجازی و خطرات آن به سرعت در حال پیشبرد اهداف خود هستند. به طور حتم آشناسازی عموم و به طور خاص مسئولان و تصمیم گیران کشور از اتفاقاتی در حوزه اینترنت و فضای سایبری در حال رخ دادن است و خطرات هولناکی که می تواند اثرات غیر قابل جبرانی بر پیکره جامعه و خانواده ها داشته باشد، از جمله وظایف رسانه ملی است.
شاید بتوان بهترین تعبیر در مورد جنگ سایبری را با تشبیه کردن این جنگ به مونواکسید کربن فرهنگی مطرح نمود. حمله ای که نه شکل واضح و مشخصی دارد و نه اینکه به راحتی قابل تشخیص و پیگیری است. در این بین رسانه های داخلی و مسئول وظیفه دارند با معرفی فضای کلی حاکم بر جنگ سایبری، ابزارهایی را در اختیار مخاطبان خود قرار دهند که همچون حسگری قوی در لحظه، به شناسایی این مونواکسیدهای پراکنده در فضای مجازی اقدام نمایند و قبل از اینکه فضای کلی جامعه از اثرات این حمله و جنگ دچار مسمومیت شدید گردد، دستی جنبانده! و حرکتی عاجل در راستای تغییر وضعیت موجود نمایند.
بررسی سیر تاریخی جنگ نرم در اعصار گوناگون، خطرات ناشی از هجوم نرم در فضای مجازی، وظایف خانواده، دانشگاه و حوزه های علمیه در رویارویی نرم در فضای مجازی، ردپای صهیونیزم در فضای مجازی، هزینه‌های اجتماعی جنگ نرم، جوانان و جنگ نرم، باورهای دینی و جنگ سایبری، شیوه‌ های معمول در جنگ سایبری، سربازان جنگ سایبری، امنیت داخلی و جنگ سایبری، قبح شکنی در فضای مجازی، ضعف قانونی در پیگیری تخلفات سایبری، ارتش سایبری، شیوه‌های تولید محتوای فارسی در جهت بی اعتقاد نمودن جوانان، ارتش سایبری و ضروت وجود آن و دیگر موضوعات در این برنامه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

http://s2.picofile.com/file/7250917846/Edame_matlab1.jpg

دانلود قسمت اول با حجم ۱۹ مگابایت

دانلود قسمت دوم با حجم ۳۰ مگابایت

دانلود قسمت سوم با حجم ۳۰ مگابایت

دانلود قسمت چهارم با حجم ۳۰ مگابایت

دانلود قسمت پنجم با حجم ۳۰ مگابایت

دانلود قسمت ششم با حجم ۳۱ مگابایت

دانلود قسمت هفتم با حجم ۳۰ مگابایت

دانلود قسمت نهم با حجم ۳۴ مگابایت

دانلود قسمت دهم با حجم ۳۴ مگابایت

دانلود قسمت یازدهم با حجم ۳۴ مگابایت

دانلود قسمت دوازدهم با حجم ۳۳ مگابایت

دانلود قسمت سیزدهم با حجم ۳۳ مگابایت

دانلود قسمت چهاردهم با حجم ۳۳ مگابایت

دانلود قسمت پانزدهم با حجم ۴۴ مگابایت

دانلود قسمت شانزدهم با حجم ۴۸ مگابایت

دانلود قسمت هفدهم با حجم ۴۷ مگابایت

دانلود قسمت هجدهم با حجم ۴۷ مگابایت

دانلود قسمت نوزدهم با حجم ۴۷ مگابایت

دانلود قسمت بیستم با حجم ۲۱ مگابایت

دانلود قسمت بیست و یکم با حجم ۴۷ مگابایت

دانلود قسمت بیست و دوم با حجم ۳۴ مگابایت

دانلود قسمت بیست و سوم با حجم ۲۰ مگابایت

دانلود قسمت بیست و چهارم با حجم ۷ مگابایت

————————————————-

-نظر به تخصصی و کارشناسی بودن متون استفاده شده در مستند مرزهای شیشه‌ای (اعم از پلاتو و نریشن) اهم موارد اشاره شده در مستند شماره (۱) جهت استفاده بیشتر مخاطبان فرهیخته تقدیم می ‌شود:     آنچه که با عنوان “soft war” یا جنگ نرم مطرح می ‌شود در ادبیات غرب بیشتر به قدرت نرم یا “soft power” شناخته شده است که زیربنای فکری آن، اولین بار توسط “جوزف نای” به شکلی علمی مطرح شد.   آگاهی به گذشته جنگ نرم نشان می ‌دهد کهدر طول تاریخ بشر، از همان ابتدا که جنگ سخت آغاز شد، عملیات روانی یا جنگ نرم نیز بوده است تا از شورش ‌هایی که در مناطق تسخیر شده به ‌وجود می ‌آمده، جلوگیری شود.   در یک جمله و برای مقایسه میان جنگ نرم و جنگ سخت باید گفت که، مبنای قدرت سخت یا جنگ سخت بر “اجبار” و مبنای قدرت نرم بر “اقناع“استوار است. اقناع ملتها و تلقین باورهایی خارج از هنجارهای دینی و اجتماعی از آن جمله است.   مهم ترین حوزه تأثیرگذاری قدرت نرم بر جریان مقابل، حوزه رسانه است؛ بهره‌ گیری از رسانه‌ ها و امکاناتی که فرد را قادر می ‌سازد تا برای تأثیرگذاری بر طرف مقابل، به اِعمال قدرت بپردازد. البته در هر عصری متناسب با رسانه ­های آن روزگار این عملیات شکل جدیدی به خود می­ گیرد که امروز فضای مجازی و ابزاری با نام اینترنت اثرگذارترین آنها به شمار می­ رود.   تعدد تاکتیک­ ها و ابزارها در جنگ نرم در فضای سایبری از جمله ویژگی ­های منحصر به فرد این فضا به شمار می‌رود و سهل الوصول بودن این ابزارها کار دفاع و حمله را به موضوعی خاص و کاملا علمی تبدیل نموده که شناسایی این تاکتیکها به انتخاب بهترین شیوه ­های مقابله کمک خواهد کرد.   جنگ روانی نیز از ابزارهای جنگ نرم به شمار می­رود. در کتابی که توسط نیروی دریایی آمریکا منتشر شده، در زیر عنوان جنگ روانی آمده است: «وظیفه عمده جنگ روانی، تحمیل اراده ما بر اراده دشمن است، به منظور حاکم شدن بر اعمال آنان از راههایی غیر از راههای نظامی و وسایلی غیر از وسایل اقتصادی.».   “سان تزو” در کتاب هنر جنگ می ­نویسد: «می ‌شود جنگید، اما مهم‌ترین کار این است که شما در یک نبرد بدون جنگ، پیروزی را به دست بیاورید!» چیزی که او مد نظر قرار داده، همان عملیات روانی و جنگ نرم است: «باید به استراتژی‌های رقیب و روحیه او حمله کرد؛ به‌ گونه ‌ای که آن‌ها بپذیرند که شکست خواهند خورد. اگر کسی در ذهنش بپذیرد که شکست می‌ خورد، حتماً در دنیای واقع نیز شکست خواهد خورد، زیرا آنچه فرد را به مقاومت تشویق می ‌کند، روحیه است.»

از جمله مهم ‌ترین روشهایی که در عملیات جنگ نرم برای تأثیر بر ذهن مخاطب به خصوص در کشوری مانند ایران مورد استفاده قرار می ‌گیرد می ‌توان تیتروار به مواردی چون: فریب و دست‌کاری در منطق مخاطب، تردیدافکنی، جایگزینی منابع و دروغ پردازی، طراحی ادبیات مناسب و الگوسازی از سبک زندگی غربی، اشاره کرد.

اولین اقدامی که در مقابله با هرگونه عملیات نرم در فضای سایبری و هر فضای رسانه­ ای دیگر باید انجام داد، “آگاهی ‌بخشی است تا هم مهاجمین متوجه شوند که متوجه اعمالشان هستیم و هم ملت خودمان این آمادگی را دریابند. زمانی که از طریق آگاهی‌دهی“مصون‌سازی ایجاد شود، گام بزرگی برداشته شده است. البته در پیچیدگی این کار شکی نیست. تلاشهای در این زمینه در میان مدت و طولانی مدت اثر گذار خواهد بود.


——————————

منبع:

http://www.asr-entezar.irبرچسب ها : soft power , امپریالیسم رسانه ­ای , امپریالیسم سایبری , برنامه شیشه ای , جنگ سایبری , جنگ نرم , جوزف نای , دانلود مرزهای شیشه ای , دانلود مستند مرزهای شیشه ای , دانلود مستند های شبکه خبر , سان تزو , صهیونیزم , مرزهای شیشه ای , مرکز بررسی جرائم سازمان یافته , مستند شعبده شیطان , دانلود فیلم , دانلود فیلم مستند شعبده شیطان , مستند مرزهای شیشه ای , گرداب , گروه سیاسی شبکه خبر ,


نظام تمدن نوین اسلامی