تبلیغات
بصیرت آخرالزمانی

 در روایات، لقب های متعددی برای امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف ذکر شده است که هر کدام به بخشی از صفات، ویژگی ها و آثار وجودی آن امام اشاره دارند. محدث نوری در کتاب نجم الثاقب، تعداد اسامی و القاب حضرت را تا 182 مورد ذکر می کند(1) که به تعدادی از آنها اشاره می کنیم:

1 . مهدی: مشهورترین لقب امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف مهدی است. این لقب را پیامبر گرامی اسلام تعیین کرده اند. امام باقر علیه السلام در مورد این که چرا به آن حضرت، مهدی می گویند، می فرماید: « او را مهدی نامیدند؛ زیرا وی مردم را به امر پنهان هدایت می کند ».؟ امام صادق علیه السلام نیز در این باره می فرماید: « آن حضرت را مهدی می گویند؛ زیرا مردم را به امری که گم کرده اند ( اسلام راستین ) هدایت می کند ».؟(2)

2 . قائم: یعنی قیام کننده به حق. پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم می فرماید: « به این دلیل او را قائم نامیدند که پس از فراموش شدن نامش، قیام می کند ».(3)

3 . منصور: امام باقر علیه السلام در تفسیر آیه شریفه « مَن قُتِلَ مَظلُوماً » فرمود: او حسین بن علی علیه السلام است و منظور از ادامه آیه « فَقَد جَعَلنا لِوَلِیِّهِ سُلطاناً فَلا یُسرِف فِی القَتلِ اِنَّهُ کانَ مَنصُوراً »(4) امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف است که نامش در این آیه « منصور » می باشد؛ چنان که خداوند احمد و محمد را محمود، و عیسی را مسیح خوانده است.(5)

پی نوشتها :

1. محدث نوری، نجم الثاقب، ص 106، مسجد مقدس جمکران ( به نقل از کتاب ارشاد، شیخ مفید ).

2. شیخ حر عاملی، اثبات الهداه،ج7،ص110 و 169، ترجمه احمد جنتی، دارالکتب الاسلامیه، تهران.

3. شیخ صدوق، معانی الاخبار، ص65، دفتر انتشارات اسلامی وابسته به جامعه مدرسین قم.

4. سوره اسرا، آیه 35.

5. تفسیر فرات کوفی، ص240، تحقیق محمد کاظم، دفتر انتشارات وزارت ارشاد اسلامی، تهران.


نظام تمدن نوین اسلامی