تبلیغات
بصیرت آخرالزمانی
یکشنبه 1392/12/11

عضو خبرگان رهبری خاطر نشان كرد: متأسفانه عده‌ای از مسئولین نیز به هدف اصلی انقلاب و نظام، توجه ندارند، لذا گاه بحث‌هایی مانند حقوق شهروندی را مطرح می‌كنند كه در واقع همان جامعه مدنی است كه قبلا مطرح شده بود. وزارت فرهنگ ما به جایی می‌رسد كه معتقد می‌شود آنچه مهم است، هنر است و لذا دینی بودن یا غیر دینی بودن، معنا ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آثار حضرت آیت‌الله مصباح یزدی، رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) روز چهارشنبه، هفتم اسفندماه سال جاری در دیدار با تولیت مسجد مقدس جمكران، ضمن یادآوری گذشته مسجد مقدس جمکران اظهار داشت: امكانات امروز مسجد مقدس جمكران و شوق مردم برای حضور در این مسجد قابل مقایسه با گذشته نیست. چرا كه در گذشته تنها شب‌های جمعه آن هم فقط چند نفر به مسجد آمده و به دعا می‌پرداختند، در حالیكه هیچ امكانات و وسائل سرمایشی و گرمایشی نیزدر آن وجود نداشت.

آیت‌الله مصباح یزدی با تشبیه وضعیت مسجد مقدس جمكران به مكه مكرمه، آیه‌ای از قرآن كریم را یاد آور شد و اظهار داشت: زمانی كه حضرت ابراهیم(ع) با هدف اقامه نماز، همسر و فرزندش را در وادی بی‌آب و علف رها كرد، دعا نمود كه دل‌های مردم متوجه آن زمین شود، و دعای ابراهیم(ع) هم مستجاب شد. البته هرچند بشر دارای نیازهای متعدد مادی است و باید آن نیازها را تأمین كند، اما باید به خاطر داشت كه اولین هدف، اقامه صلات بوده است.

وی با اشاره به وجود افرادی كه مادی فكر كرده و با همه چیز با نگاه مادی، برخورد می‌كنند، اظهار داشت: حتی در كنار خدمات بزرگ انبیاء الهی نیز علف‌های هرز، وجود داشته است. لذا مشاهده می‌شود امروز نیز خانه كعبه در دست چه كسانی به چه تفكراتی است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینكه نباید توقع داشت كاری كه برای خدا صورت گرفته، بهشت گونه بوده و هیچ نوع آلودگی در آن وجود نداشته باشد، اظهار داشت: این دنیا محل امتحان است و عوامل خیر و شر همیشه وجود دارند، از این رو مهم این است كه افرادی كه قصد انجام تكلیف دارند، مراقب باشند تا آلودگی‌های دنیا مانع كارشان نشود.

وی با اشاره به وضعیت مسجد مقدس جمكران و فرصت‌ها و تهدیدهای احتمالی پیش رو اظهار داشت: مهم این است كه دست اندركاران به همه جوانب توجه داشته باشند تا زمینه فساد فراهم نشود و اگر هم فساد باشد، امكان اصلاح در آن غالب باشد.

علامه مصباح یزدی با اشاره به اینكه گاهی به بهانه پیشرفت و آبادانی هدف اصلی فراموش می‌شود، خاطر نشان كرد: عده‌ای افتخار خود می‌دانند كه بتوانند قم را به یك مركز توریستی تبدیل كنند تا شهر مقدس قم را آباد كنند، اما هدف معنوی و فرهنگی كه مهمترین مسأله بود را فراموش می‌كنند.

وی با اشاره به ترویج تفكر مادی حتی در بین مسئولان كشور خاطر نشان كرد: حتی یكی از مسئولین كشور معتقد بود از آنجا كه كشور باید پیشرفت كند و عده‌ای برای خوشگذرانی به خارج از كشور سفر می‌كنند و پول‌های خود را از ایران خارج می‌كنند، بهتر است كه در داخل ایران محیطی آماده شود و محدودیت‌ها از آن برداشته شود تا حداقل پول خود را از ایران خارج نكنند.

این استاد اخلاق حوزه علمیه قم خاطر نشان كرد: آنچه امروز تكلیف ماست، مقابله با فساد در حد توان است. هرچند تلاش برای رفاه بد نیست، اما هدف اصلی برای مسجد مقدس جمكران، نه تبدیل آن به یك مركز توریستی برای جذب افراد، بلكه هدف معنوی و فرهنگی است.

وی با اشاره به اینكه قم، مركز فرهنگی دنیاست، اظهار داشت:‌ نباید به بهانه پیشرفت، غرق در مسأله تأمین رفاهیات شویم و به بهانه اینكه قم مركز تشیع است و باید آباد شود، هدف اصلی را فراموش كنیم.

عضو خبرگان رهبری خاطر نشان كرد: مهمترین وظیفه ما قائل شدن نقش اساسی برای مسائل فرهنگی در برنامه‌ریزی‌هاست. یعنی باید ببینیم چگونه می‌توان از فرصت استفاده كرد تا به بهترین شیوه مردم را با دین، اسلام و مهدویت بیشتر آشنا كرد.

علامه مصباح یزدی با اشاره به آیه‌ای از قرآن كریم، اظهار داشت: اصل، دین است و بقیه مسائل فرع است و حتی امام زمان(عج) نیز نه برای آبادانی سرزمین‌ها، كه برای احیای دین ظهور خواهند كرد.

وی خاطر نشان كرد: آبادی قم به صادرات میلگرد و مانند آن نیست، بلكه به صادرات دین، علم و تقواست، هرچند برخی دست‌ها در كار است كه دین را كمرنگ جلوه دهند.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به اینكه نگاه عده‌ای صرفا مادی است و در همین راستا نیز تلاش می‌كنند، اظهار داشت: ما نیز باید وظیفه خود را انجام دهیم و از مسائل فرهنگی غافل نباشیم. به عنوان نمونه وقتی بوستان و تفریح‌گاه ساخته می‌شود، سخن از آبادانی شهر قم است، اما ما باید توجه داشته باشیم كه دربوستان و تفریح‌گاه‌ها چه اتفاقاتی می‌تواند رخ دهد و برای آن برنامه‌ریزی كنیم.

وی خاطر نشان كرد: متأسفانه عده‌ای از مسئولین نیز به هدف اصلی انقلاب و نظام، توجه ندارند، لذا گاه بحث‌هایی مانند حقوق شهروندی را مطرح می‌كنند كه در واقع همان جامعه مدنی است كه قبلا مطرح شده بود. وزارت فرهنگ ما به جایی می‌رسد كه معتقد می‌شود آنچه مهم است، هنر است و لذا دینی بودن یا غیر دینی بودن، معنا ندارد.

رئیس مؤسسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در ادامه با اشاره به وظیفه تولیت مسجد مقدس جمكران اظهار داشت: باید افرادی فكر كنند و تصمیم‌گیری كنند كه چه باید كرد كه در مدت كوتاهی كه زائر در قم حضور دارد، بیشتر با ارزشهای دینی، آشنا شود.

وی افزود: رونق مسجد مقدس جمكران و حضور زائرانی از دورترین و محروم‌ترین نقاط كشور در مسجد جمكران، تنها اراده خداوند بوده است كه موج معنویت را در دل‌های مردم افكنده است و اكنون ما در مقابل آنها وظیفه داریم و باید برای فرهنگ و ارزشهای اسلام، برنامه‌ریزی كنیم.

علامه مصباح یزدی با اشاره به بمباران افكار جوانان با ترویج شبهات از سوی دشمن خاطر نشان كرد: باید از موقعیت جمكران استفاده كرد و در قالب مطالبی مستحكم، كوتاه و زیبا آنان را در برابر این شبهات مسلح كرد.

وی در پایان خاطر نشان كرد: باید مراقب باشیم تا از اهداف اصلی و اصول اسلام و انقلاب فاصله نگیریم، چرا كه فاصله گرفتن از هدف اصلی به قدری آرام صورت می‌گیرد كه انسان ناگاه پس از مدتی خود را در راهی می‌بیند كه دقیقا مخالف هدف اصلی‌اش بوده است.


نظام تمدن نوین اسلامی